Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jubilatka po czterech latach  czeka na zmiany Prawa upadłościowego

27 grudnia 2019 | Biznes | Piotr Zimmerman

Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r., usunęła zasadnicze wady Prawa upadłościowego i naprawczego. W ten sposób zrealizowała powierzone jej zadanie.

Praktyka ostatnich czterech lat pozwala wysunąć nowe wnioski optymalizacyjne. Można np. odciążyć sądy poprzez zmianę podmiotu, do którego wierzyciele wnoszą zgłoszenia wierzytelności. Z sędziego-komisarza na syndyka. Między innymi taką właśnie zmianę przewiduje nowelizacja, która wejdzie w życie 24 marca 2020 r. Miejmy nadzieję, że sprawdzi się ona równie dobrze co jej poprzedniczka sprzed czterech lat.

Zaglądamy do metryki

Cofnijmy się na moment do rzeczywistości prawnej sprzed 2016 r. Postępowania przewidziane na wypadek niewypłacalności, zwane niekiedy postępowaniami insolwencyjnymi, regulowała wówczas jedna ustawa – Prawo upadłościowe i naprawcze, uchwalona 28 lutego 2003 r. W niej to ulokowany został ogół przepisów dotyczących zarówno zaspokajania wierzycieli w drodze likwidacji majątku dłużnika (upadłość likwidacyjna), jak i zaspokajania opartego na zawartym z dłużnikiem układzie (upadłość z możliwością zawarcia układu oraz postępowanie naprawcze).

Ustawa z 2003 r. była następczynią dwóch obowiązujących wcześniej rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej z 1934 r. Jedno dotyczyło prawa upadłościowego, drugie zaś prawa o postępowaniu układowym. Współtwórcą obu był znamienity przedstawiciel nauki prawa Maurycy Allerhand. Być może w tym właśnie tkwił sekret ich długowieczności. Niewiele zabrakło, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11543

Wydanie: 11543

Spis treści

Reklama

Komentarze

Kraj

Świat

Kultura

Nauka

Opinie

Ekonomia i rynek

Sport

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament